Regionalne Centrum Wolontariatu
w Warszawie
bezpłatna infolinia 0-800 300 594

Od czego zacząć?

Chcesz zostać wolontariuszem? Gratulujemy podjęcia tej decyzji – na pewno zmieni ona wiele w Twoim życiu. Jeśli nigdy wcześniej nie próbowaliście swoich sił w wolontariacie to ten poradnik jest dla was. Pomoże on wam właściwie przygotować się do wolontariatu poprzez określenie waszych oczekiwań i predyspozycji.

Zanim zdecydujesz się, komu chcesz pomagać i w jakim zakresie, odpowiedz sobie na kilka ważnych pytań:

  • Z kim łatwiej nawiązujesz kontakty? – Czy wolisz pracować z dziećmi, rówieśnikami, czy może z osobami starszymi? Czy kontakt z innymi, nieznajomymi osobami nie stanowi dla Ciebie problemu, czy wolisz raczej pracować w biurowym zaciszu?
  • Co chcesz robić jako wolontariusz? – Czy chcesz pomagać w nauce, rehabilitacji, opiece nad chorymi, niepełnosprawnymi, czy może raczej wykonywać prace biurowe, informatyczne, opiekować się zwierzętami, czy działać na rzecz środowiska naturalnego?
  • Jak dużo czasu możesz poświęcić? – Ile czasu możesz poświęcić na wolontariat i w jakie dni tygodnia? Czy chcesz się zaangażować długoterminowo, czy może raczej szukasz pojedynczej akcji? Czy chcesz zaangażować się w konkretne dni tygodnia, czy twój wolontariat będzie musiał się dostosować do twojego nieregularnego planu tygodnia i innych Twoich obowiązków? Czy termin wolontariatu nie stanowi dla Ciebie problemu, czy szukasz możliwości działania tylko w wakacje, ferie zimowe, albo w trakcie twojego urlopu?
  • Co potrafisz robić? – Jakie posiadasz umiejętności, zainteresowania, predyspozycje, doświadczenie, które możesz wykorzystać w wolontariacie? Czy znasz języki obce?  Czy potrafisz obsługiwać komputer, określone oprogramowanie, sprzęt biurowy lub maszyny przemysłowe? Może jesteś „złotą rączką” albo dobrze gotujesz? Pamiętaj, że wszystkie Twoje talenty mogą być wykorzystane poprzez wolontariat.
  • Czego chcesz się nauczyć? – Wolontariat to nie tylko dawanie, ale także bardzo cenna praktyka, która umożliwia Ci zdobycie nowych kompetencji i wiedzy. Jeśli chcesz wykorzystać wolontariat do nauki i zdobycia doświadczenia, to ważne jest, aby organizator Twojego wolontariatu wiedział czego oczekujesz.

Gdy odpowiesz sobie na powyższe pytania, łatwiej będzie Ci podjąć decyzję, w jakim miejscu chcesz być wolontariuszem. Wbrew pozorom odpowiedzi na te pytania są bardzo istotne – dzięki nim budujesz obraz swojego przyszłego wolontariatu. Odpowiedzi na nie stanowią „przepis na Twój wolontariat” który ułatwi prace pośrednikom oraz koordynatorom wolontariatu w różnych organizacjach i instytucjach.