Jak wolontariat może wspierać uczniów, jako element doradztwa zawodowego? -szkolenie dla nauczycieli

Czas wydarzenia:

14:30 - 17:30
05/11/2020

Lokalizacja:

Internet

Kategoria:

Koordynatorzy i organizatorzy

Opis wydarzenia:

Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu serdecznie zaprasza nauczycieli z Mazowsza na szkolenie “Jak wolontariat może wspierać uczniów, jako element doradztwa zawodowego?”.

Na szkoleniu poruszymy następujące zagadnienia:

  1. Omówienie obwiązujących regulacji dotyczących doradztwa zawodowego.
  2. Przedstawienie powodów planowanych zmian po 2022 roku.
  3. Zaprezentowanie przykładowych opracowań niezbędnych dokumentów w zakresie doradztwa zawodowego, które powinny być w szkole.
  4. Wskazanie form, w jakich może być realizowane doradztwo.
  5. Przedstawienie możliwości, jakie daje wolontariat jako forma aktywnego sprawdzenia, czy teoretyczne zainteresowania ucznia daną tematyką mogą przełożyć się na jego późniejszą pracę w danym zawodzie.
  6. Podanie konkretnych przykładów: np. uczeń, który interesuje się biologią i chciałaby zostać weterynarzem – wolontariat w schronisku dla zwierząt (będzie mógł doświadczyć np. jak reaguje na zapachy), osoba, która chce zostać dziennikarzem – wolontariat w organizacji pozarządowej przy tworzeniu tekstów na stronę internetową.

Prezentacja będzie oparta na konkretnych przykładach możliwych do zrealizowania w szkole działań w ramach wolontariatu. Będzie też przestrzeń do zadawania pytań i dyskusji.

Szkolenie poprowadzi Katarzyna Kołodziej, która z wykształcenia jest prawnikiem. Tematyka, którą zajmowała się zawodowo od ponad 20 lat dotyczy wsparcia dla organizacji pozarządowych. Była pracownikiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, jak również redaktorem merytorycznym w wydawnictwie “Lexis Nexis”.  Prowadziła szkolenia głównie z zakresu regulacji prawnych dotyczących funkcjonowania organizacji pozarządowych i wolontariatum.in. dla Krajowej Szkoły Administracji Publicznej oraz Wojewódzkich Urzędów Pracy. Obecnie współpracuje z wydawnictwem prawniczym C.H. Beck oraz pracuje jako doradca zawodowy w liceum ogólnokształcącym. Jej pasją jest wspieranie przede wszystkim młodych ludzi w poszukiwaniu własnej drogi życiowej dlatego zawodową przyszłość chce związać z nauczaniem młodzieży. Uzupełniła wykształcenie o studia pedagogiczne oraz studia z zakresu doradztwa zawodowego. Skończyła też szkolenia z zakresu coachingu w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz Noble Manhattan and IBD Business School.

Szkolenie jest organizowane w ramach programu Korpus Solidarności.

Szkolenie będzie realizowane on-line przy pomocy aplikacji ZOOM, do której wystarczy komputer lub telefon, całkowicie bezpłatnie. Wszystkie zapisane osoby dzień przed szkoleniem otrzymają mailem link niezbędny do połączenia.