Mentoring dla koordynatorów wolontariatu – podsumowanie

Podsumowujemy 2. edycję mentoringu dla koordynatorów wolontariatu

Pogłębiona praca nad własnym rozwojem, mnóstwo wartościowego wsparcia, wymiana doświadczeń, interesujące partnerstwa i relacje, które przerodziły się w sympatie. To wszystko wydarzyło się podczas tegorocznego mentoringu dla koordynatorów wolontariatu i CSR. 9 lutego oficjalnie podsumowaliśmy drugą edycję programu, organizowanego przez Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu i Polskie Stowarzyszenie Mentoringu przy wsparciu Provident Polska.

Mentoring, czyli forma rozwoju oparta na współpracy mistrza i ucznia, zagościł w naszej ofercie już po raz drugi. Pierwsza edycja programu mentoringowego pokazała, że koordynatorzy wolontariatu chętnie korzystają z mądrości osób, które albo przeszły już podobną drogę zawodową, albo wywodzą się z innych branż, ale mogą podzielić się swoim doświadczeniem związanym z zarządzaniem projektami czy zespołem.

Podobnie było także w tym roku. Cztery mentees, czyli koordynatorki wolontariatu współpracujące ze swoimi mentorkami, pracowały nad różnorodnymi celami, które miały ich poprowadzić ku odpowiedzi na pytanie, jak być lepszymi koordynatorkami wolontariatu.

Po spotkaniu podsumowującym wiemy, że uczestniczki programu znalazły rozwiązania i inspiracje, których szukały. Koordynatorki wolontariatu biorące udział w mentoringu wskazywały, że dzięki tej formie rozwoju mogły spojrzeć na swoją pracę z innej perspektywy. Dużą rolę odegrała życzliwa obecność mentorki: wspieranie w zmianie, motywowanie, konsultowanie pomysłów. Uczestniczki zadeklarowały, że dzięki mentoringowi stały się pewniejsze siebie i swojej roli zawodowej. Doceniały również nowe kontakty i możliwość przyglądania się innym modelom pracy. Ciekawym aspektem programu było łączenie świata NGO z biznesem: wśród par często pojawiał się temat wolontariatu pracowniczego i społecznej odpowiedzialności biznesu.

Cieszymy się tym mocniej, że w tej edycji mogliśmy skorzystać ze wsparcia partnera programu, którym został Provident Polska – firma z bardzo bogatą tradycją działalności społecznej, skutecznie zachęcająca swoich pracowników do tego, aby podejmowali wolontariat. Wsparcie naszego partnera pozwoliło nam przygotować dla uczestników warsztaty oraz kwestionariusze FRIS badające style myślenia i działania. Co więcej, w gronie mentorek znalazła się Agnieszka Krajnik – ekspertka ds. zrównoważonego rozwoju w Providencie, która wsparła jedną z uczestniczek programu. Jesteśmy przekonani, że ten świetny początek zapoczątkuje naszą trwałą współpracę w zakresie rozwoju programu mentoringowego.

Dla organizatorów – Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu oraz Polskiego Stowarzyszenia Mentoringu – druga edycja programu stała się ostatecznym potwierdzeniem, że mentoring powinien na stałe zagościć w ofercie rozwojowej dla koordynatorów wolontariatu. Naszym zdaniem ta forma doskonale uzupełnia warsztaty, szkolenia i wizyty studyjne, które jako Centrum Wolontariatu również organizujemy. Mentoring pozwala na bardzo indywidualne podejście do wyzwań, przed którymi stoi koordynator wolontariatu. Łączy w pary rozwojowe osoby, którym pewnie trudno byłoby poznać się przy innej okazji. Przynosi korzyść zarówno uczestnikom, jak i – za sprawą ich działalności – całemu środowisku wolontariatu w Polsce.

Aby być z nami na bieżąco zapraszamy tutaj:

 

Total Page Visits: 197