Festiwal wolontariatu już za nami!

Festiwal Wolontariatu „Ochotnicy Warszawscy” za nami. Przez dwa upalne czerwcowe dni o wolontariacie rozmawialiśmy, szukaliśmy nowych ścieżek, uczyliśmy się i działaliśmy.

Pierwszy dzień poświęciliśmy głównie koordynatorom wolontariatu, którzy w swojej pracy łączą wiele ról i spełniają oczekiwania wielu osób. Dlatego Festiwal rozpoczęliśmy debatą : „Koordynator w obliczu wyzwań. Jak w morzu zadań wciąż mieć chęci do działania?” , którą poprowadził Paweł Oksanowicz – dziennikarz radiowy i telewizyjny, zajmujący się tematyką społeczno-ekonomiczną, a rozmawiali: Joanna Garsztka – Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Iwona Miller – Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa i Wojciech Grabiec – Alior Bank. Koordynatorzy wolontariatu, to osoby, które w swojej pracy łączą wiele ról i spełniają oczekiwania wielu osób. Czasami koordynowanie wolontariatu, to ich dodatkowe zajęcie niezależne od obowiązków służbowych. Są liderami dla zespołu wolontariuszy – często rozproszonego i bardzo zróżnicowanego, którzy oczekują dobrze zorganizowanego przydziału zadań. Są podwładnymi, przed którymi stawia się plany do realizacji. Są adresatami potrzeb i oczekiwań beneficjentów organizacji. Są także współpracownikami osób, które w wolontariacie nie zawsze widzą wartość. Każda z tych ról wymaga pakietu umiejętności i kompetencji. Jak mówiła Joanna Garsztka nieocenione jest wsparcie przełożonych, ich zaufanie i swoboda realizacji pomysłów . Olbrzymim ułatwieniem jest stworzenie dla koordynatora osobnego stanowiska pracy. Wojciech Grabiec mówił, że wolontariat pracowniczy, to głównie praca nad zmotywowaniem współpracowników do działania, przekonanie ich, że warto się zaangażować. Włożony w to wysiłek niezwykle procentuje . Zwracał również uwagę na fakt, iż zaangażowanie pracowników w wolontariat musi być zgodne z wewnętrznymi procedurami panującymi w firmie. Iwona Miller pomimo wymagającego obszaru swoich działań podkreślała, że energię i siły czerpie głównie z zespołu wolontariuszy. Wszyscy uczestnicy debaty podkreślali, że satysfakcję z prowadzenia wolontariatu daje świadomość, że jest to pracy z ludźmi i dla ludzi.

Następnie odbyła się prezentacja dobrych praktyk. Swoją receptą na sprawnie działający wolontariat podzieliły się Ewa Szuster z Hospicjum Caritas Archidiecezji Warszawskiej oraz Paulina Zając ze Staromiejskiego Domu Kultury

Po krótkiej przerwie uczestnicy Festiwalu ruszyli na warsztaty, w czasie których uczestnicy dowiedzieli się:

– jak efektywnie zarządzać sobą w czasie (prowadziła Małgorzata Tur)

– jak się regenerować i jak zachować równowagę będąc społecznie zaangażowanym (Natalia Sarata)

jak przygotować organizację i współpracowników na przyjęcie wolontariuszy (Anna Żelazowska-Kosiorek).

Po zasłużonej przerwie na ochotników czekali eksperci, którzy służyli radą i wiedzą w zakresie aspektów formalno-prawnych (Dariusz Pietrowski), promocji działań i komunikacji (Michał Rżysko), oraz wolontariatu szkolnego i młodzieżowego (Małgorzata Leszko).

Przez cały pierwszy dzień Festiwalu działała także Giełda Korzyści. Każdy uczestnik mógł stworzyć i udostępnić specjalny formularz, na którym opisał czym może się podzielić , co może dać i czego potrzebuje w swojej pracy z wolontariuszami. Giełda trwała przez cały dzień stwarzając możliwość kontaktu i sieciowania koordynatorów i organizatorów.

Drugi dzień to wolontariat w praktyce , czyli akcja wolontariacka. Warszawscy miłośnicy czworonogów wzięli udział w warsztatach tworzenia szarpaków – zabawek dla zwierząt, które trafiły do mieszkańców Schroniska w Korabiewicach – podopiecznych Fundacji Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva! Stworzyliśmy 58 szarpaków!

Wszystkim uczestnikom-ochotnikom oraz wszystkim osobom zaangażowanym w tworzenie Festiwalu serdecznie dziękujemy. Bez Was, to by nie było to samo

Posłuchajcie relacji radiowej z naszego Festiwalu – tutaj.  Paweł Oksanowicz dziękujemy!

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z pierwszego dnia Festiwalu:

Działanie prowadzone w ramach projektu „Wsparcie organizatorów wolontariatu” realizowanego w ramach miejskiego projektu „Ochotnicy warszawscy” integrujące działania wspierające rozwój wolontariatu w stolicy.

Total Page Visits: 430