Dzień Koordynatora Wolontariatu – fotorelacja

Za nami Dzień Koordynatora Wolontariatu – zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.

Błyskotliwe prowadzenie w wykonaniu Pawła Okasnowicza

Powitanie

Agnieszka Lissowska – Lewkowicz – prezes Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu
Marta Dermańska – Kierownik projektu “Ochotnicy Warszawscy”

Prezentacja: „Koordynator, czyli kto? – profil kompetencyjny koordynatora wolontariatu” –Joanna Garsztka Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

 

Debata: „Co sprawia, że wolontariat staje się narzędziem rozwoju?”

– Agnieszka Krajnik – koordynatorka „Tak! Pomagam”  projektu wolontariatu pracowniczego firmy Provident

– Olga Hilik  – koordynatorka wolontariatu w Stowarzyszeniu Interwencji Prawnej

– Katarzyna Osior – Szot – koordynatorka wolontariatu w Centrum Myśli Jana Pawła II – Instytucji Kultury m. st. Warszawy

 

Prezentacja – „Gra – narzędzie oceny kompetencji nabywanych przez wolontariuszy” Zespół Ochotników Warszawskich

Finał Konkursu „Pokaż się z dobrej strony”

NAGRODZENI

Miejsce I otrzymuje:  Otwarta Pracownia. Wolskie Centrum Kultury – wolontariat w projekcie  „Piękni jak z obrazka. Pozuj! Maluj! Działaj!”

Wolskie Centrum Kultury stworzyło miejsce dla wolontariatu przy bardzo ciekawym, rozwijającym zainteresowania projekcie. Zaproponowano różnorodne zajęcia dla osób o różnych możliwościach i potrzebach. Ogłoszenie jest napisane otwartym, przystępnym językiem. Ofertodawca również zadbał o to, by wolontariat był obopólną korzyścią. Zaproponowano ciekawy pakiet świadczeń dla ochotników mogących poszerzać swoje umiejętności.

 

 

 

Miejsce II otrzymuje:  Międzynarodowy Festiwal Filmowy Watch Docs Polska (Organizatorzy: Helsińska Fundacja Praw Człowieka oraz Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski)

Ogłoszenie wolontariatu na MFF Watch Docs Polska wyróżnia się opisem zadań sformułowanym w pomocny sposób niejako z perspektywy potrzeb i mocnych stron ochotników, co pomaga z sukcesem dobrać wolontariat dla siebie. Zaproponowano różnorodne zajęcia dla osób o różnych możliwościach i potrzebach. Ogłoszenie jest napisane otwartym, przystępnym językiem.

 

 

 

Miejsce III otrzymuje: Fundacja Onkologiczna Alivia – za ofertę „Tajemniczy Pacjent w projekcie Kalejdoskop”

Ogłoszenie Fundacji Alivia zasługuje na uwagę ze względu na pracę zdalną, jest to dobra propozycja dla tych, którzy chcieliby się zaangażować w działania wolontariackie, ale  z różnych przyczyn nie mogą wychodzić z domu, lub nie mogą angażować się w stałych godzinach.

 

 

 

 

 

Wyróżnienia otrzymali:

– Fundacja Maratonu Warszawskiego – wolontariat podczas 14. PZU Półmaratonu Warszawskiego

– Fundacja Cinemania – wolontariat przy 7.Festiwalu Filmowym Dzieci i Młodzieży „Kino w Trampkach”

– Przystanek Książka. Biblioteka Publiczna Dzielnicy Ochota – Wolontariat w projekcie „Planszówki kontra sieciówki”

– Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie – wolontariat w projekcie „Zagraj z królem!”

– Dom Pomocy Społecznej „Syrena” – „Wspólnie Tworzymy Zielnik”

– Fundacja Pracownia Nauki i Przygody – wolontariat w zespole administracyjno-księgowym

– Fundacja Avalon – bezpośrednia pomoc niepełnosprawnym – wolontariat w programie Avalon Active

– Fundacja DUCH – Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii

– Stowarzyszenie WIOSNA – program społeczny AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI

 

Elżbieta Baranowska-Pytko – Koordynator Projektu – Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu

Finał Konkursu „Koordynator Wolontariatu 2019”

Miejsce I – Joanna Garsztka – Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

W pracy koordynatora wolontariatu jest jak wzorzec metra. Specyfikę pracy koordynatora rozumie jak mało kto.

W ciągu 6 letniej pracy w muzeum udało jej się stworzyć 120 osobowy zespół wolontariuszy stałych, którego członkowie, choć bardzo zróżnicowani pod względem światopoglądowym czy wiekowym potrafią – i lubią! – ze sobą współpracować . Zna swoich wolontariuszy i zachęca ich do różnych aktywności, w których mogą się realizować, w razie potrzeby organizuje specjalistyczne szkolenia. Inwestuje w relacje z wolontariuszami pamiętając o podziękowaniach i spotkaniach integrujących zespół. Doskonale organizuje wolontariat akcyjny – w trzy miesiące rekrutując i szkoląc około tysiąca wolontariuszy angażujących się w akcję Żonkile.

Podejmuje dużo starań, by również pracownicy muzeum mieli świadomość roli wolontariuszy i ich wkładu w rozwój i budowanie instytucji, na rzecz  której działają. Jest mentorką dla innych koordynatorów, z którymi chętnie dzieli się  swoją wiedzą i kompetencjami.

Miejsce II – Magdalena Migdał – Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Warszawie „Na Paluchu” – nagrodę w imieniu laureatki odebrała Pani Joanna Skrajnowska

Dzięki jej zaangażowaniu w ciągu 4 lat liczba wolontariuszy w schronisku podwoiła się.  Dokłada starań, aby wiedza i informacje o wolontariacie w schronisku były szeroko dostępne, a akcje promocyjne służyły zwiększeniu świadomości o specyfice wolontariatu  w schronisku dla zwierząt. Stale poszerza zakres działalności wolontariatu. Stworzyła system szkoleniowy dla wolontariuszy i dba, by byli dobrze przygotowani do swoich działań również do współpracy z pracownikami schroniska. Dzięki temu wolontariusze lepiej rozumieją pracę na różnych stanowiskach i wspierają pracowników w ich działaniach. Z sukcesem wprowadza w życie program niełatwego wolontariatu długoterminowego.

 

 

Miejsce III – Agata Dobrowolska – Fundacja Academia Iuris im. Macieja Bednarkiewicza

Pani Agata Łączy funkcję organizatora i koordynatora wolontariatu w Fundacji, która zajmuje się nieodpłatną pomocą prawną. Jej działania skupiają się na dwóch grupach: beneficjentach działań ochotników oraz wolontariuszach. Dba, by nie tylko wolontariusze potrafili działać na korzyść osób, którym udzielają porady, ale także, by sami rozwijali się i  doskonalili swoje kompetencje.  „Jej wkład w przekazywanie misji uczenia poprzez pomaganie kolejnym grupom młodych prawników zaangażowanych w pomoc prawną jest nieoceniony, a radość z jaką wykonuje swoją pracę tworzy atmosferę Fundacji jako miejsca, do którego wolontariusze chętnie wracają”.

 

 

 

PODZIĘKOWANIA

Ewa Błachnio – nauczycielka i opiekunka wolontariatu w Szkole Podstawowej nr 53 w Warszawie.

Dziękujemy za promocję wolontariatu wśród dzieci i młodzieży, rozwijanie u młodych ochotników wrażliwości na potrzeby innych oraz odpowiedzialności w wykonywaniu powierzonych zadań.

 

 

 

 

 

 

Jerzy Mądry – ekspert Warszawskiej Rady Seniorów .

Dziękujemy za promocję idei wolontariatu wśród seniorów. Pan Jerzy „zaraża” aktywną postawą i swoją pasją coraz liczniejsze grono starszych warszawiaków, którzy do zaangażowania  w sportowe zmagania coraz częściej włączają również swoje wnuki.

 

 

 

 

 

 

 

fot. Kinga Komorowska

 

 

Total Page Visits: 2853