Rola informacji zwrotnej w pracy wolontariusza – szkolenie rozwijające dla wolontariuszy

Wolontariat opiera się na relacjach międzyludzkich, których nieodłączną częścią jest komunikacja. Jako wolontariusze komunikujecie się z odbiorcami swoich działań, z koordynatorami wolontariatu, ze sobą nawzajem. Stajecie wtedy przed możliwością wyrażenia swojego zdania o przeróżnych sprawach z zakresu wolontariatu i nie tylko. Mówiąc krótko: przekazujecie informację zwrotną na jakiś temat. Tylko jak zrobić to w taki sposób, aby jak najpełniej wyrazić swoje odczucia i przemyślenia (zarówno te miłe, jak i te być może mniej miłe dla odbiorcy), zbudować porozumienie, umocnić relację z rozmówcą oraz przygotować grunt do wyciągnięcia konstruktywnych wniosków na przyszłość? Wspólnie poszukamy odpowiedzi na te pytania!

Szkolenie poprowadzi Katarzyna Osior-Szot – ekspertka ds. wolontariatu, menedżerka projektów społecznych, trenerka kompetencji komunikacyjnych. Doktorantka w Instytucie Języka Polskiego UW. Ukończyła studia trenerskie prowadzone przez Laboratorium Psychoedukacji i Uniwersytet SWPS. Od kilku lat prowadzi na Uniwersytecie Otwartym UW autorskie warsztaty dotyczące komunikacji i zagadnień językowych. Współpracuje jako edukator z Fundacją Języka Polskiego, należy do Polskiego Stowarzyszenia Mentoringu.

Termin: 27.10.2020 r., godz. 14.00-16.30

Zapisy przez link:

https://docs.google.com/forms/d/11Tg_26kO_1T8yVh7kQSZGbWWtOFoIm3L-Of-2XGfkis/edit

Podczas szkolenia poruszymy następujące tematy:

  • Co to właściwie jest informacja zwrotna i dlaczego jest ona ważna w pracy wolontariusza?
  • Zanim coś powiem, to… – czyli rzecz o autorefleksji, rozpoznawaniu własnych potrzeb i odróżnianiu faktów od opinii
  • Jak to powiedzieć… – czyli o tym, co to właściwie znaczy „dobra” informacja zwrotna
  • Nie fukaj, tylko FUKO – czyli kilka kroków pomocnych w formułowaniu informacji zwrotnej
  • Parszywa dwunastka – czyli słowo o barierach w komunikacji
  • Gdzie mi się to przyda – czyli studium przypadków z działalności wolontariuszy
  • Co jeszcze może mi pomóc – czyli wspólne poszukiwanie tropów, inspiracji, innych wartościowych narzędzi wspierających komunikację

Przed spotkaniem każda zapisana osoba otrzyma na maila link do spotkania. Spotkanie będzie realizowane on-line przy pomocy aplikacji zoom, do której wystarczy komputer lub telefon, nie wymaga ze strony uczestników wnoszenia żadnych opłat.

Wszystkie zapisane na spotkanie osoby dzień przed spotkaniem otrzymają mailem link niezbędny do połączenia.

Szkolenie jest realizowane w ramach Programu Korpus Solidarności.

Total Page Visits: 873