Dzień Koordynatora Wolontariatu – zaproszenie!

Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu i Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta st. Warszawy serdecznie zaprasza do wspólnego świętowania Dnia Koordynatora Wolontariatu! Ten dzień  – tak jak cały rok – będzie inny niż dotąd, ale będzie to wciąż dzień spotkania, rozmowy i świętowania.

Czekają na nas:

• Warszawska Debata Wolontariacka

• Finał Konkursu „Koordynator Wolontariatu Roku 2020”

• Finał Konkursu „Pokaż się z dobrej strony”

W czasie debaty postawimy pytanie: „Entuzjazm, czy doświadczenie? – co jest kapitałem w wolontariacie”. Czasem zastanawiamy się co w podejmowaniu wyzwań wolontariackich jest ważniejsze: serce czy rozum? Co daje szansę na długą, dobrą współpracę, a co jest potrzebne gdy chcemy włączyć wolontariuszy do działań akcyjnych? Czy w każdym z nas drzemią zasoby, które możemy wnieść do organizacji czy instytucji, by wzmacniać jej cele i misję? A odpowiedzi pomogą nam poszukać:

– Marta Walkowska-Lipko – Muzeum Powstania Warszawskiego

Od 2015 roku ma przyjemność i zaszczyt kierować Centrum Wolontariatu Muzeum Powstania Warszawskiego co oznacza stałą i regularną współpracę z ponad 200 wolontariuszami oraz często ponad 1000 wolontariuszy i harcerzy angażujących się akcyjnie, a także realizację projektów. Za swoją działalność odznaczona została Brązowym Krzyżem Zasługi.

Posiada wieloletnie doświadczenie i wiedzę z zakresu: wolontariatu w kulturze, szkole i ośrodkach pomocy społecznej, wolontariatu sportowego i opiekuńczego, ewaluacji programów wolontariatu i kształcenia koordynatorów wolontariatu oraz wolontariuszy.

Z wykształcenia jest historykiem sztuki. Ukończyła też studia podyplomowe z zakresu psychologii w zarządzaniu. Jest Certyfikowanym trenerem Akademii Trenerskiej NGO.

Prywatnie jest dumną mamą dwójki dorosłych młodych ludzi, kocha zwierzęta – ma psa, koty oraz konia. Zna również wolontariat z drugiej strony, bo od zawsze sama angażowała się jako wolontariuszka.

– Małgorzata Tur – Service Civil Interntional

Socjolog, trenerka i edukatorka z ponad 20-letnim doświadczeniem w prowadzeniu szkoleń. Wśród jej ulubionych tematów znajdują się przewodzenie zespołom, współpraca i efektywna komunikacja oraz Porozumienie bez Przemocy.

Od lat zarządza zespołami wolontariuszy, od 2015 r. pełniąc funkcję Międzynarodowej Prezes Service Civil International (SCI), globalnego ruchu wolontariackiego na rzecz pokoju.

Działa też lokalnie, prowadząc projekty wolontariackie w Stowarzyszeniu „Jeden Świat”, który jest polskim oddziałem SCI. Koordynowała zespoły wolontariuszy m.in. w ramach programu edukacyjnego „Różni-Równi” na temat mniejszości i uchodźców, podczas organizowania obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, a także koordynując międzynarodowe obozy wolontariackie.

W latach 2011-2012 Gośka Tur pracowała dla UEFA, pełniąc rolę Koordynatora ds. Szkolenia Wolontariuszy podczas turnieju piłkarskiego UEFA EURO 2012, gdzie była odpowiedzialna za opracowanie, efektywne wdrożenie oraz ewaluacja programu szkoleń i programu motywacyjnego dla 3000 wolontariuszy pracujących w Polsce na rzecz turnieju.

Swoją społecznikowską pasję wyrażała też w pracy na rzecz przedszkoli i szkół swoich dzieci, koordynując zespoły Rady Rodziców. Nasz gość ma za sobą również doświadczenie pracy dla Polskiej Akcji Humanitarnej na misji w Czeczenii i w biurze PAH w Warszawie.

 Katarzyna Żarnecka Lasota – Żydowskie Centrum Wolontariatu przy Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich RP

Socjolog z wykształcenia – pracę mgr pt. “Od prób konsolidacji do rywalizacji -analiza instytucjonalna organizacji żydowskich w Polsce w latach 1989-2001” napisała w nurcie nowego instytucjonalizmu.

Autorka i realizatorka wielu projektów międzypokoleniowych w żydowskiej społeczności, trenerka, propagatorka wolontariatu na rzecz najstarszych ocalałych z Holokaustu.  Zawodowo zajmuje się pomocą społeczną, pracą socjalną i projektową z ocalałymi, a także II i III pokoleniem po Zagładzie. Bliskie są jej w tej pracy koncepcje empowerment, resilience oraz podążania za grupą.

Od wielu lat prowadzi mniejsze i większe projekty wolontariackie, koordynuje pracę wolontariuszy w różnym wieku i z różnych krajów, jest im koleżanką, coachem, mentorem, trenerem, a czasem po prostu szefem.

Stanowiska pracy w tym momencie ma dwa: koordynator programów wolontariackich w Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP oraz specjalista programów pomocy społecznej (samodzielny pracownik socjalny) w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.

Debatę poprowadzi Katarzyna Osior – Szot – doświadczona koordynatorka  wolontariatu, mentorka, koordynatorka projektów społecznych, finalistka konkursu „Koordynator Wolontariatu Roku 2018

Wydarzenie odbędzie się online na platformie zoom. Wszystkie zapisane osoby otrzymają na podany w formularzu adres link do połączenia.

Finał konkursu “Pokaż się z dobrej strony”  – spośród ogłoszeń wyróżnionych w trakcie całego ogłosimy te najlepsze, z których warto brać przykład tworząc oferty dla wolontariuszy. Celem konkursu jest promowanie bardzo dobrych ofert kierowanych do wolontariuszy za pomocą Miejskiego Portalu Wolontariatu www.ochotnicy.waw.pl. Konkurs ma uświadomić osobom odpowiedzialnym za współpracę z wolontariuszami, jak ważnym elementem jest efektywna rekrutacja ochotników. Formułowanie oferty to pierwszy krok w nawiązaniu relacji z potencjalnym wolontariuszem.

Wydarzenie będzie prezentowane online na FB organizatorów: @wolontariat.org.pl oraz @ochotnicy warszawscy

Finał konkursu „Koordynator wolontariatu roku 2020″, czyli dowiemy się kogo w tym roku chcieli szczególnie docenić ci, którzy z koordynatorem współpracują na co dzień i korzystają z jego zaangażowania, pomysłów i umiejętności.
Celem konkursu jest promocja wolontariatu oraz docenienie roli organizatorów wolontariatu – koordynatorów, którzy na co dzień pracują z wolontariuszami, kierują ich pracą, wspierają, pomagają dokonywać właściwych wyborów w podejmowaniu aktywności wolontariackiej, oraz mają nieoceniony wkład w działania organizacji, której prowadzą wolontariat.

Wydarzenie będzie prezentowane online na FB organizatorów: @wolontariat.org.pl oraz @ochotnicy warszawscy

SERDECZNIE ZAPARSZAMY!

Szczegółowe informacje: 
Kiedy: 11 grudnia 2020r. godz. 12.00
Gdzie: online: platforma zoom, FB: @wolontariat.org.pl, @ochotnicy warszawscy

Organizator: Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu,

kontakt: 514 777 399, baranowska-pytko@wolontariat.org.pl

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Obowiązują zapisy poprzez FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

Działanie prowadzone w ramach projektu “Wsparcie organizatorów wolontariatu” realizowanego w ramach miejskiego projektu “Ochotnicy warszawscy” integrujące działania wspierające rozwój wolontariatu w stolicy.

Total Page Visits: 694