Relacja z Festiwalu Wolontariatu

Drodzy Koordynatorzy Wolontariatu,

Letnie święto wolontariatu w stolicy już za nami. Dziękujemy, że mogliśmy spędzić ten czas wspólnie.

W ubiegły piątek odbył się Festiwal Ochotników Warszawskich organizowany przez Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu. Widzieliśmy się w realu po raz pierwszy od dwóch lat i to było najwspanialsze! Gościliśmy w fantastycznym miejscu, jakim jest Multimedialna Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży XXXI na Mokotowie.

Za nami rozmowy, debata, warsztaty, prezentacje dobrych praktyk i … jeszcze raz rozmowy. Zaczęliśmy od prezentacji dobrej praktyki wolontariatu naszego Gospodarza. Zuzanna Mrozik koordynatorka wolontariatu z Biblioteki opowiedziała nam o swojej współpracy z młodzieżą, pomysłach na ich zaangażowanie. Pokazała też, w jaki sposób koordynator może wykorzystać zasoby własne do wzbogacenia programu współpracy z wolontariuszami.

Potem przyszedł czas na warsztaty medialne, które odbywały się pod fachowym okiem doświadczonych dziennikarek. Dwie niezależne grupy pracowały twórczo, zyskując wiedzę i doświadczenia oparte na konkretnych przykładach, wziętych z medialnego życia. Jedna z grup pracowała nad sposobami na pozyskiwanie i utrzymywanie kontaktów i relacji z mediami pod okiem Katarzyny Supeł-Zaboklickiej; druga ćwiczyła formułowanie i dystrybucję komunikatu prasowego z pomocą Donaty Chruściel.

Po miłej przerwie na kawę w ogrodzie wysłuchaliśmy debaty. Wzięły w niej udział Karolina Zdrodowska, Katarzyna Sawko, Marcin Dumieński. Debatę prowadziła Elżbieta Baranowska-Pytko. Z dużym zainteresowaniem, potwierdzonym uwagami z Sali, słuchaliśmy o zmianie, która musiała zajść w organizacjach w związku z podjęciem działań pomocowych na rzecz uchodźców, zastanawialiśmy się nad redefinicją pojęcia wolontariat i ewentualnymi koniecznymi zmianami formalnym, próbując nasze branżowe dyskusje osadzić w rzeczywistości i odnieść do realnych potrzeb i odbiorców i wolontariuszy.

Na zakończenie poznaliśmy dobre praktyki wolontariatu społecznego i pomocowego w Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej dzięki prezentacji Marzeny Karczmarczyk oraz dowiedzieliśmy się, jak Sylwia Bielicka zorganizowała wolontariat w kulturze w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Całość została zakończona poczęstunkiem w ogrodzie i bezcenną możliwością omówienia naszych doświadczeń na gorąco.

Dziękujemy, że byliście z nami, zapraszamy do obejrzenia fotorelacji. Już nie możemy doczekać się kolejnego wspólnego spotkania.

Do zobaczenia!

Total Page Visits: 928