Wizyta studyjna

W dniach 24-25 czerwca 2014 roku miała miejsce wizyta studyjna przedstawicieli ośrodków pomocy społecznej z województwa mazowieckiego i była ważnym wydarzeniem dla Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kowali. Odbyła się w ramach projektu ,,Wolontariat – szansa dla integracji”, którego liderem jest Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu w Warszawie a partnerem, właśnie, GOPS w Kowali.

Głównym celem wizyty była promocja idei wolontariatu wśród gminnych i miejsko- gminnych ośrodków pomocy społecznej. Do Kowali przybyli pracownicy takich gmin jak: Płoniawa-Bramura, Góra Kalwaria, Bulków, Bodzanów, Krasnosielc, Celestynów, Rząśnik, Radzymin, Żabia Wola, Nowy Duninów, Gąbin, Nasielsk, Przasnysz, Michałowice, Lesznowola, Wołomin, Brwinów, Iłża. Wizyta była okazją do spotkania z przyszłymi koordynatorami wolontariatu, którzy pragną na swoim terenie pracy zainicjować wolontariat, albo go reaktywować.

Wizyta studyjna stała się również okazją do uczczenia pięciu lat istnienia wolontariatu w naszej gminie. Dzień pierwszy wizyty był radosny i pracowity. 24 czerwca 2014 roku parę minut po godz. 11.00 grupa 18 gości wraz z opiekunem Karolem Krzyczkowskim zawitała przed Urząd Gminy w Kowali, gdzie została serdecznie przywitana przez pracowników GOPS w Kowali, wolontariuszy, w tym delegację szalonej grupy animatorów społecznych „Klaudyn” i śpiewających seniorów. Nie zabrakło również chleba i soli jako symbolu mądrości, przyjaźni i gościnności. Oficjalne przywitanie przez Sławomira Stanik a- Wójta gminy Kowala, Dariusza Pietrowskiego – Prezesa Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu w Warszawie i kierownika GOPS miało miejsce w Urzędzie Gminy. Osoby te wyraziły swoje zadowolenie z wizyty oraz zaprezentowały w krótkich słowach charakter gminy podkreślając jednocześnie znaczenie otwartości i przychylności władz w procesie działań na rzecz mieszkańców. W tym miejscu niespodziewanie wjechał na salę ,,zielony” tort z czerwonym sercem upieczony przez wolontariuszkę Anię. Były fanfary, gromkie sto lat, strzał z dziesiątków balonów na szczęście i dalszy mądry rozwój. Od razu zrobiło się radośnie, ale też troszkę refleksyjnie, jak te lata szybko lecą…

Po wielu atrakcjach na dzień dobry przyszedł czas na przerwę kawowo-ciasteczkową, przygotowaną przez Klub Seniora. Po małym „Conieco” nastąpił ciąg dalszy wrażeń i tutaj Karol Krzyczkowski koordynator projektu i mistrz słowa zaprezentował założenia projektu. Następnie goście przeszli w stronę pomieszczeń GOPS, aby zapoznać się z pracą ośrodka. Tajniki wiedzy mieli okazję zdradzić pracownicy GOPS w Kowali, którzy starannie opowiedzieli o swoich osiągnięciach. W dalszej części wolontariuszka Paulinka opowiedziała zebranym o tym, jak powstało Centrum Wolontariatu. I tak przyszła pora na pyszny obiad przygotowany przez Seniorki. W dalszej części spotkania wcale nie było łatwiej, bo na gości czekały szalone „Klaudyny”, a przy okazji pełno niespodzianek, wyzwań i nieoczekiwanych zdarzeń, tj. zetknięcie z chustami, kręconymi balonami i latającymi talerzami, ulotkami i malowaniem twarzy czyli „Sposoby promocji wolontariatu”. Jak to zawsze bywa, po ciężkiej pracy musi być czas na odpoczynek a raczej rozrywkę, dlatego przyszła pora na małe grillowanie, w tym spotkanie z „Podwórkowymi Aniołami” i nauczycielką radosnego tańca integracyjnego – wolontariuszką Agatką. I jeszcze jedna niespodzianka czekała na wszystkich, na scenie zagrał zaprzyjaźniony zespół „Five”. Tańcem i integracją zakończył dzień pierwszy przygody w Kowali.

Dzień drugi był spokojniejszy, bo wymagał koncentracji i skupienia. O początkach wolontariatu w gminie opowiedziała kierownik GOPS i jednocześnie wolontariuszka Centrum Wolontariatu w Kowali. Chwilę po tym, wszyscy obejrzeli film o działaniach wolontarystycznych, wyreżyserowany przez Joannę Grzywacz – informatyka GOPS. Następnie przyszedł czas na warsztaty pt.: „Wolontariat – dlaczego warto?”, prowadzone przez koordynatora wolontariatu – Ewelinę Strycharską, której dzielnie asystowali wolontariusze: Mateuszek i Ania. Dzień drugi zakończył się panelem dyskusyjnym z udziałem Wojciecha Ćwierza – Sekretarza Gminy, Beaty Domaszewicz – Prezesa Stowarzyszenia „Podwórkowe Anioły” oraz Prezes Spółdzielni Socjalnej, Mariana Góreckiego – Prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w gminie Kowala, Roberta Kutyły – Komendanta Policji Posterunku III w Radomiu, Karola Krzyczkowskiego – koordynatora projektu Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu w Warszawie, Bożenny Nitki – wice Dyrektora PG w Parznicach, Marzeny Zawadzkiej Hernik – kierownika GOPS w Kowali. Nie obyło się również bez prezentów dla gości i pamiątkowego zdjęcia.

źródło: GOPS w Kowali

Materiały z wizyty studyjnej

Dokumenty

Prezentacje

 

baner-small