Wizyta studyjna- Arka Fundacja Dzieciom (przykład wolontariatu pomocowego międzynarodowego na rzecz dzieci)

  • 15 listopada, godz. 10:00-11:30, ul. Wojnicka 4 w Warszawie
  • Zapisy przez formularz

Arka Fundacja Dzieci to świetlica środowiskowa działająca od 2014 roku na warszawskiej Pradze Północ na rzecz dzieci i młodzieży. Fundacja Arka jest częścią dużej niemieckiej organizacji „die Arche” z siedzibą w Berlinie, która opiekuje się dziećmi z ubogich środowisk nie tylko w stolicy, ale również na terenie całych Niemiec. Fundatorem warszawskiej fundacji jest piłkarz polskiego pochodzenia Lukas Podolski, który obecnie jest zawodnikiem Górnika Zabrze. Z jego inicjatywy w 2014 została oficjalnie otwarta nasza świetlica dla polskich dzieci w Warszawie.  Fundacja zatrudnia czworo wychowawców, którzy od poniedziałku do piątku przez cały rok pracują z grupą około 35 dzieci w wieku 6-18 lat.

Celem fundacji jest stworzenie bezpiecznego miejsca dla dzieci, które oferuje nie tylko pomoc materialną, ale przede wszystkim pracuje na relacji z dziećmi i ich rodzicami opartą na wzajemnym szacunku i zrozumieniu potrzeb. Poprzez szereg zajęć sportowych, artystycznych, międzykulturowych, kulinarnych, muzycznych staramy się kształtować poczucie własnej wartości u podopiecznych, wzbudzać i wspierać ich potencjał i zdolności, przekazywać im prawidłowe postawy społeczne, pomagać w edukacji, wzmacniać rodziców w procesie wychowania ich dzieci. W okresie letnim Arka organizuje wyjazdy wakacyjne oraz lato i zimę w mieście.

Od dwóch lat fundacja Arka jest placówką, która otrzymała akredytację i może przyjmować wolontariuszy zagranicznych przyjeżdzających do Polski w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności. Od września do lipca tego roku gościliśmy wolontariuszkę z Niemiec, a teraz czekamy na przyjęcie wolontariuszki z Francji, która planuje spędzić w naszej fundacji cały kolejny rok. W pracę fundacji zaangażowani są również wolontariusze z Polski, jak również studenci z kraju i z zagranicy, którzy odbywają u nas praktyki studenckie. Współpracujemy z pobliskimi szkołami, instytucjami pomocowymi, fundacjami i służbami, aby chronić podstawowe prawa dziecka oraz uwrażliwiać opinię publiczną na nierówności społeczne.

  • 15 listopada, godz. 10:00-11:30, ul. Wojnicka 4 w Warszawie
  • Zapisy przez formularz

„Wydarzenie jest realizowane we współpracy miasta stołecznego Warszawy i Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu, jako część działania „Wsparcie organizatorów wolontariatu”, realizowanego w ramach miejskiego projektu „Ochotnicy warszawscy”.

Total Page Visits: 243