Wolontariusz na meczach piłkarskich. Jak zacząć tę przygodę?
Wolontariusz może realizować się w rozmaitych sektorach. Wbrew pozorom, wolontariat nie jest nierozerwalnie związany z pomaganiem starszym lub potrzebującym. Dobrym przykładem zaangażowanie się w wolontariat piłkarski, który może stanowić przepustkę do wyjątkowych doświadczeń.
Wolontariat to po prostu pomaganie innym z własnej woli, bez wynagrodzenia. Może to być pomoc w schronisku dla zwierząt, udział w akcjach charytatywnych, wspieranie osób starszych czy organizowanie wydarzeń lokalnych. U podstaw wolontariatu stoi chęć do działania osób zgłaszających się, gdyż za pomoc nie są przewidziane świadczenia pieniężne. Nie oznacza to jednak, że wolontariusz nie może liczyć na żadne benefity.
Wolontariusz na wydarzeniach sportowych
Dobrym przykładem jest wolontariat na wydarzeniach sportowych, z naciskiem na wydarzenia piłkarskie. Wolontariusze, którzy pracują na stadionach, mogą za darmo oglądać mecze najlepszych drużyn. Oczywiście, niekiedy wykonują rozmaite zadania przy tej okazji, ale wciąż pozostają naocznymi świadkami niezapomnianych wydarzeń. To spora wartość, wszak zdarza się, że bilety na mecze rozchodzą się jak świeże bułeczki lub kosztują astronomiczne pieniądze.
Praca wolontariusza na wydarzeniach sportowych jest bardzo różnorodna i zależy od rodzaju imprezy oraz potrzeb organizatorów. Można pomagać kibicom w poruszaniu się po obiekcie, udzielać informacji, wskazywać drogę do wejścia czy odpowiadać na pytania dotyczące przebiegu wydarzenia. Często wolontariusze wspierają także drużyny – asystują przy transporcie, pomagają w hotelach lub na treningach. Inni działają w strefach kibica, wspierając animacje, rozdając materiały promocyjne i pilnując porządku. Niezbędni są też wolontariusze pracujący “na zapleczu” – pomagający przy logistyce, obsłudze biura zawodów, przygotowywaniu pakietów startowych czy koordynacji pracy innych zespołów. W tym przypadku istnieje jednak mała szansa na to, że zobaczycie, co dzieje się na murawie.
Jednocześnie wolontariat niesie ze sobą inne korzyści, o których nie powinno się zapominać. To szansa na zdobycie doświadczenia, sprawdzenie swoich kompetencji językowych, poznanie ludzi z różnych krajów, sprawdzenie się w różnych sytuacjach i poznanie kulis wielkich wydarzeń. Wolontariusze często otrzymują certyfikaty, stroje organizacyjne, wyżywienie, otrzymują również sposobność do rozpoczęcia przygody z branżą eventową.
Udział w takim wolontariacie może być inspirującym doświadczeniem, które zostaje w pamięci na długo. Jeśli jesteście zainteresowani taką formą działania, sprawdźcie Fortuna kod promo. Znajdziecie tam harmonogramy różnych zespołów, dzięki czemu łatwo sprawdzicie, kiedy istnieje szansa na zostanie wolontariuszem.
Jak zostać wolontariuszem na meczach?
No właśnie – jak zostać wolontariuszem? To zadanie dość proste, chociaż trzeba wykazać się zaangażowaniem, samozaparciem, a także mieć nieco szczęścia. Wszystko zaczyna się w momencie znalezienia ogłoszenia, które wystawia organizator wydarzenia. Duże firmy – także duże kluby piłkarskie – często udostępniają dodatkową zakładkę na swoich oficjalnych stronach, dzięki czemu można regularnie próbować wysyłać zgłoszenia.
Następnie wypełnia się specjalny formularz, podaje swoje dane osobowe. Jeśli spełniamy wymagania – między innymi odpowiedni stan zdrowia, wiek, dyspozycyjność, umiejętności językowe – możemy liczyć na zaproszenie na rozmowę, a później krótkie szkolenie. Tam dowiesz się, co dokładnie będziesz robić, jak wygląda organizacja wydarzenia i jak zachować się w różnych sytuacjach.
Ostatnim krokiem jest wzięcie udziału w imprezie oraz wywiązanie się ze swoich obowiązków. Jeśli dobrze się sprawdzimy i poczujemy, że to coś dla nas, mamy szansę na rozpoczęcie pięknej przygody.