Wzrastaj razem ze swoim Mistrzem. Zapraszamy na mentoring dla koordynatorów wolontariatu

Masz poczucie, że jako koordynator wolontariatu od jakiegoś czasu stoisz w miejscu w swojej pracy? Widzisz, że szkolenia nie pomagają ci wystarczająco uporać się z wyzwaniami zawodowymi, bo potrzebujesz bardziej indywidualnego podejścia? Szukasz inspiracji i kogoś, kto będzie ci towarzyszył w rozwoju? Jeśli na te pytania odpowiadasz sobie: „tak, właśnie tego mi potrzeba”, skorzystaj z darmowego programu mentoringowego, organizowanego przez Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu.

Czym właściwie jest mentoring? Najprościej mówiąc: to relacja między mentorem (mistrzem, osobą doświadczoną w jakiejś dziedzinie) a mentee (osobą, która chce skorzystać ze wsparcie mentora), ukierunkowana na rozwój tego drugiego. Mentee przychodzi do mentora z celami, które chciałby osiągnąć, a mentor udziela mu wsparcia: dzieli się swoim doświadczeniem, pobudza do szukania rozwiązań, podrzuca inspirujące tropy, czasem łączy mentee z określonymi osobami czy organizacjami, które mogą mu pomóc. To oczywiście tylko wycinek tego, na czym polega mentoring, bo w rzeczywistości w tej relacji dzieje się dużo więcej. Obie strony dowiadują się czegoś o sobie samych, otwierają się na nowości, zyskują pewność siebie, a satysfakcja z procesu sprawia, że zyskują dodatkową motywację i z nadzieją patrzą w przyszłość.

Czy mentoring da się uprawiać w świecie wolontariatu? Zdecydowanie tak. Z naszych doświadczeń wynika, że koordynatorzy wolontariatu mogą skorzystać z programu mentoringowego co najmniej dwojako. Po pierwsze, mogą na swojego mentora wybrać koordynatora-eksperta, który pokaże im, jak przenieść zarządzanie wolontariatem na wyższy poziom. Z takiej formy szczególnie skorzystają koordynatorzy wolontariatu, którzy dopiero wchodzą do tego zawodu, stawiają pierwsze kroki w pracy z wolontariuszami. Po drugie, także doświadczeni koordynatorzy mogą korzystać z mentoringu, na przykład pracując nad kompetencjami liderskimi czy zarządzaniem projektami. Cele rozwojowe, które postawi sobie mentee, mogą być przeróżne i bardzo indywidualne. To od mentee zależy, nad czym chce pracować i jak szczegółowo zajmie się danym tematem. Mentor z kolei sprawdza, czy może realnie wesprzeć swojego mentee w jego wyzwaniach. Jeśli dochodzi do wniosku, że jest odpowiednią osobą na odpowiednim miejscu, współpraca może się rozpocząć.

A jak dokładnie będzie przebiegał mentoring, który proponujemy koordynatorom wolontariatu?

  • Wszystko zaczyna się od… zgłoszenia. Jeśli chcesz skorzystać z mentoringu – wypełnij formularz. Do naszego programu mentoringowego przyjmiemy 20 koordynatorów wolontariatu. O przyjęciu zdecyduje kolejność zgłoszeń.
  • Pomyśl, jakie cele chcesz osiągnąć dzięki mentoringowi. Ta refleksja będzie bardzo pomocna, kiedy wspólnie z mentorem będziecie opracowywać tzw. kontrakt mentoringowy, w którym dokładnie opiszecie cele mentoringu i zasady współpracy.
  • Kolejna część należy do nas, organizatorów. Na podstawie Twojego zgłoszenia będziemy szukać mentora, który najlepiej wesprze cię w rozwoju.
  • Następnie przejdziemy do etapu, w którym przygotujesz się do pracy w parze mentoringowej. Weźmiesz udział w szkoleniach, a także odkryjesz swoje mocne strony według metodologii CliftonStrenghts, aby dostać dodatkowe wskazówki jeszcze przed sformułowaniem celu mentoringu.
  • Zaprosimy Cię na sesję zerową z Twoim mentorem. Podczas tego spotkania ocenicie, czy do siebie pasujecie i chcecie ze sobą współpracować. Jeśli uznacie, że Wam ze sobą po drodze, spiszecie kontrakt mentoringowy i przejdziecie do pracy w parze. Będziecie pracować nad Twoimi celami przez pół roku podczas regularnych spotkań, które będą się odbywać co ok. 3 tygodnie.
  • Mentoring zakończy się podsumowaniem – zarówno w parze, jak i w gronie wszystkich uczestników programu mentoringowego. Będzie to okazja, aby sprawdzić, czy mentees osiągnęli założone cele, a także zebrać informacje zwrotne na temat programu.

Ważne daty:

  • do 10.03.2023: rekrutacja do programu
  • do 14.04.2023: sesje zerowe z mentorami, szkolenia i warsztaty dla mentees
  • 04-31.10.2023: praca w parach,
  • 2023: podsumowanie projektu.

To będzie już trzecia edycja programu mentoringowego organizowanego przez Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu. Dwie poprzednie pokazały nam, w którym kierunku iść, aby program był jak najbardziej wartościowy dla koordynatorów wolontariatu. Nasze doświadczenie, a także wsparcie merytoryczne Polskiego Stowarzyszenia Mentoringu sprawia, że po raz kolejny możemy zaproponować koordynatorom wolontariatu coś, co realnie wesprze ich w pracy.

Serdecznie zapraszamy do udziału w programie! Na zgłoszenia czekamy do 10 marca. Jeśli chcesz skorzystać z mentoringu – wypełnij formularz.

Masz pytania? Napisz do nas: wolontariat@wolontariat.org.pl

Mentoring realizowany przez Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu w ramach projektu „Dobry wolontariat krok po kroku – budowa i rozwój wolontariatu w organizacjach pozarządowych”.

Projekt jest finansowany przez NIW CRSO w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWE FIO na lata 2021-2030.

Aby być z nami na bieżąco zapraszamy tutaj:

 

Total Page Visits: 515