Rozpoczynamy kolejną edycję projektu „Wsparcie organizatorów wolontariatu w Warszawie”!
O zmianach w planowanych terminach będziemy informować na bieżąco również na naszym fanpage’u na profilu Facebookowym.
Projekt skierowany jest do wszystkich osób, które organizują wolontariat w stolicy: przedstawicieli organizacji, koordynatorów, liderów. Proponowane przez nas wsparcie odpowiada na potrzeby zarówno początkujących, jak i doświadczonych koordynatorów reprezentującym różne środowiska i organizacje oraz posiadające różne doświadczenia w zarządzaniu pracą wolontariuszy. To edukacja, wsparcie, know-how i promocja wysokich standardów. Naszą ofertę kierujemy także do lokalnych inicjatyw tj. miejsca aktywności lokalnej. Współpracujemy również z przedstawicielami z biznesu, którzy angażują się w wolontariat.
Zapisy na większość wydarzeń odbywają się poprzez formularz zgłoszeniowy aktywny na 4 tygodnie przed terminem podanym w kalendarium oraz przy informacjach o danym wydarzeniu.
Zapisy do udziału w procesie mentoringu oraz superwizji odbywają się poprzez wysłanie formularza, który dostępny jest poniżej, przy charakterystyce tych działań. Formularz należy wypełnić i odesłać do koordynatorki projektu na adres: baranowska-pytko@wolontariat.org.pl.
Ze względu na sytuacje epidemiologiczną wszystkie szkolenia i spotkania będą realizowane online przy pomocy platformy zoom.
Przygotowaliśmy dla Was:
♦ szkolenia i warsztaty ⇒ których tematyka obejmuje:
*aspekty formalno-prawne współpracy z wolontariuszami tj. regulacje prawne, porozumienia, ochrona danych osobowych czyli wszystko, co trzeba wiedzieć, by odpowiedzialnie i zgodnie z prawem angażować wolontariuszy w działania swojej organizacji
* praktyczne aspekty współpracy z wolontariuszami tj. efektywna rekrutacja, narzędzia przydatne w zarządzaniu zespołem wolontariackim, wykorzystanie nowych technologii i w planowaniu i organizowaniu działań,
*relacyjną stronę współpracy z wolontariuszami tj. dobra komunikacja, dbanie o zasoby wszystkich zaangażowanych w wolontariat, utrzymywanie dobrych relacji również w warunkach stresowych i trudnych, rozwój kompetencji
Szkolenia dla organizatorów wolontariatu
3 marca, godz. 10:00-14:00 – „Wsparcie, które buduje”
Prowadząca: Marta Henzler
17 marca, godz. 10:00-14:30 – „Organizacja przyjazna wolontariuszom”
Prowadząca: Katarzyna Osior-Szot
15 kwietnia, 10:00-14:00 – „Zarządzanie sobą w czasie. Metody i narzędzia”
Prowadząca: Małgorzata Tur
6 listopada, 10:00-14:00 – „Motywowanie wolontariuszy w praktyce”
Prowadząca: Małgorzata Tur
21 kwietnia, 10:00-14:00 – „Trudne sytuacje w pracy koordynatora – zapobieganie wypaleniu”
Prowadząca: Marta Henzler
5 maja, godz. 13:00-16:00 – „ABC Koordynatora wolontariatu – aspekty formalno-prawne”
Prowadząca: Agnieszka Lissowska-Lewkowicz
♦ mentoring ⇒ proces mentoringu to wyjątkowa forma indywidualnego szkolenia we współpracy z mentorem – doświadczonym koordynatorem wolontariatu na ternie jego placówki. Proces trwa 15 godzin. Uczestnik dzięki pracy z ekspertem może podnieść swoje kompetencje, zdobyć umiejętności potrzebne do lepszego organizowania wolontariatu. Harmonogram tego procesu ustalany jest indywidualnie w porozumieniu z uczestnikiem i koordynatorem – mentorem.
Rekrutacja trwa cały rok.
Gospodarzami szkoleń mentoringowych w tym roku są:
Hospicjum Caritas
Fundacji Samodzielni Robinsonowie
Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie”
Fundacja Dobra Sieć
♦ Warszawskie Debaty Wolontariackie ⇒ seminaria, służące prezentacji tematów ważnych dla rozwoju warszawskiego wolontariatu, dyskusji nad wyzwaniami stojącymi przed wolontariatem w stolicy, rozwiązywaniem bieżących problemów.
11 marca, godz. 10.00-11.30 – Fundacja DUCH – Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii
11 maja, godz. 10.00-11.30 – Stowarzyszenie Innowacji Społecznych “Mary i Max”
♦ wizyty studyjno-branżowe ⇒ to spotkania w siedzibie organizacji, instytucji, fundacji prowadzących wolontariat, w czasie których gospodarze opowiedzą o swoich sposobach na wolontariat, podzielą się swoim doświadczeniem. To okazja, by czerpać z ich doświadczenia i możliwość nawiązania współpracy. Każdej wizycie towarzyszy rozmowa na tematy ważne dla wolontariatu w branży, w której działa gospodarz wizyty.
♦ Warszawskie Spotkania z Wolontariatem (WSW) – to cykl spotkań, których głównym celem jest sieciowanie warszawskich koordynatorów wolontariatu ich wzajemne poznanie służące wymianie doświadczeń, inspirowaniu nawiązywaniu relacji. Każde ze spotkać ma swój temat przewodni i często zawiera elementy warsztatowe. Spotkania mają charakter nieformalny, a odbywają się w przyjaznych przestrzeniach warszawskich klubokawiarni.
16 lutego, godz. 10.00-12.30 – “Nowa sytuacja – nowa relacja” – networking dla koordynatorów wolontariatu
Prowadząca: Małgorzata Tur
9 kwietnia, godz. 10.00-12.30 – “Komunikacja wewnętrzna i zewnętrzna o wolontariacie – dobre praktyki”
Prowadząca: Katarzyna Osior-Szot
♦ superwizja grupowa i indywidualna ⇒ to nowa forma wsparcia organizatorów koordynatorów wolontariatu.
Superwizja to forma doskonalenia swojej pracy dla osób pracujących z ludźmi, rozwoju osobistego i pomocy w przeżywanych dylematach i problemach.
Celem superwizji jest rozwiązywanie trudności merytorycznych i emocjonalnych wynikających z wykonywanej pracy poprzez pogłębienie rozumienia problemu/dylematu, poszerzenie perspektywy możliwych działań, wymianę doświadczeń, możliwości wyrażenia swoich emocji i rozterek.
Osoby superwizujące się rozwijają swoje umiejętności, osiągać lepsze wyniki swojej pracy, działać bardziej profesjonalnie.
—————————————————–
Superwizja będzie odbywać się w grupie 6-8 osobowej. Grupa będzie działać na zasadach zamkniętych tzn. nie będzie możliwości dołączenia do niej po rozpoczęciu spotkań.
Uczestnicy superwizji grupowej będą mogli również skorzystać z indywidualnych spotkań z superwizorem.
Zapraszamy koordynatorów zarówno z długim jak i krótkim stażem.
Uczestnicy spotkań grupowych będą mogli skorzystać również z indywidualnych spotkań z superwizorem.
Wszystkie spotkania będą odbywały się online na platformie zoom w godzinach 9:00-10:30.
Zgłoszenie dotyczy udziału w całym cyklu, czyli w 4 spotkaniach:
I spotkanie – 22 lutego
II spotkanie – 22 marca
III spotkanie – 19 kwietnia
IV spotkanie – 24 maja
Można zgłaszać się tradycyjnie poprzez FORMULARZ ELEKTRONICZNY.
♦ promocja dobrych praktyk
* konkurs „Pokaż się dobrej strony” W konkursie biorą udział ogłoszenia zamieszczane na portalu: www.ochotnicy.waw.pl. W każdym kwartale będą wyróżnione 3 oferty, które „spotkają się” w rocznym finale . Ogłoszenie wyników nastąpi w grudniu 2021, w czasie gali Dnia Koordynatora. Więcej o konkursie w zakładce KONKURSY
* konkurs „Koordynator Roku” – Konkurs dla koordynatorów wolontariatu w Warszawie. Celem konkursu jest promowanie osób, które wzorowo organizują pracę wolontariuszy.
Nadsyłanie zgłoszeń trwa przez cały rok do 28 listopada 2021. Ogłoszenie wyników nastąpi, w czasie gali Dnia Koordynatora. Więcej o poprzednich edycjach konkursu w zakładce KONKURSY
– Festiwal Wolontariatu – czerwiec 2021 – święto wolontariatu, w czasie którego odbędą się warsztaty, dyskusje, giełda dobrych praktyk, spotkania z ekspertami, prezentacje inicjatyw podejmowanych we współpracy z wolontariuszami.
– Dzień Koordynatora – nasze święto kiedy chcemy spotkać się i podziękować koordynatorom wolontariatu oraz posumowanie roku. Wydarzeniu towarzyszy debata oraz finał dwóch konkursów „Pokaż się z dobrej strony” oraz „Koordynator Wolontariatu Roku”
Punkt Konsultacyjny – Poradnictwo – wsparcie i doradztwo w zakresie funkcjonowania wolontariatu tj. aspekty formalno-prawne, organizacji pracy wolontariuszy, standardów współpracy z wolontariuszami, budowanie relacji, i in.
Konsultacje i porady udzielane są stale:
– w siedzibie Centrum Wolontariatu; zapisy pod nr. 514 777 399
– zdalnie:
– online na platformie zoom – dyżury w każdy poniedziałek
w godz. 10:00-11:00 link do połączenia dostępny jest TUTAJ
– poprzez pocztę elektroniczną: posrednictwo@wolontariat.org.pl,
– formularz internetowy dostępny na stronie: www.wolontariat.waw.pl/indywidualne-poradnictwo
Infolinia – 22 635 27 73, 514 777 399 – dzwoniąc na podany numer można uzyskać informacje nt. wolontariatu, różnych aspektów współpracy z wolontariuszami, wydarzeń i ofert wolontariackich w stolicy.
Działanie prowadzone w ramach projektu “Wsparcie organizatorów wolontariatu” realizowanego w ramach miejskiego projektu “Ochotnicy warszawscy” integrujące działania wspierające rozwój wolontariatu w stolicy.
Koordynatorka projektu: Elżbieta Baranowska-Pytko
Kontakt: tel./+48 22/ 635 27 73, 514 777 399, e-mail: baranowska-pytko@wolontariat.org.pl,
ZAPOZNAJ SIĘ Z INFORMACJĄ O ZGODZIE NA PRZETWARZANIE WIZERUNKU – TUTAJ