Wsparcie organizatorów wolontariatu w Warszawie

Ruszyła kolejna edycją projektu „Wsparcie organizatorów wolontariatu w Warszawie”!

O zmianach w planowanych terminach będziemy informować na bieżąco również na naszym fanpage’u na Facebookowym.

 Projekt skierowany jest do wszystkich osób, które organizują wolontariat w stolicy: przedstawicieli organizacji, koordynatorów, liderów. Proponowane przez nas wsparcie odpowiada na potrzeby zarówno początkujących jak i doświadczonych koordynatorów reprezentującym różne środowiska i organizacje  oraz posiadające różne doświadczenia w zarządzaniu pracą wolontariuszy. To edukacja, wsparcie, know – how i promocja wysokich standardów. Naszą ofertę kierujemy także do lokalnych inicjatyw tj. miejsca aktywności lokalnej. Współpracujemy również z przedstawicielami z  biznesu, którzy angażują się w wolontariat.

Zapisy na większość wydarzeń odbywają się poprzez formularz zgłoszeniowy aktywny na 4 tygodnie przed terminem podanym w kalendarium oraz przy informacjach o danym wydarzeniu.

Zapisy do udziału w procesie mentoringu oraz superwizji odbywają się poprzez wysłanie formularza, który dostępny jest poniżej, przy charakterystyce tych działań. Formularz należy wypełnić i odesłać do koordynatorki projektu na adres: baranowska—pytko@wolontariat.org.pl.

 

Przygotowaliśmy dla Was:


♦  szkolenia i warsztaty ⇒ których tematyka obejmuje:

*aspekty formalno – prawne  współpracy z wolontariuszami tj. regulacje prawne, porozumienia, ochrona danych osobowych czyli wszystko co trzeba wiedzieć, by odpowiedzialnie i zgodnie z prawem angażować wolontariuszy w działania  swojej organizacji

* praktyczne aspekty współpracy z wolontariuszami tj. efektywna rekrutacja, narzędzia przydatne w zarządzaniu zespołem wolontariackim, wykorzystanie nowych technologii i w planowaniu i organizowaniu działań,

*relacyjną stronę współpracy z wolontariuszami tj. dobra komunikacja, dbanie o zasoby wszystkich zaangażowanych w wolontariat, utrzymywanie dobrych relacji również w warunkach  stresowych i trudnych, rozwój kompetencji


Szkolenia dla organizatorów wolontariatu

28 września godz. 10:00-14:00 – „Wolontariat w pigułce – aspekty formalno-prawne”

Prowadząca:  Katarzyna Kołodziej

23 października godz. 10:00-14:00 – „Rozwiązywanie konfliktów” cz. 1

Prowadząca: Marta Henzler

28 października 10:00-14:00 – „Jak przygotować się na przyjęcie wolontariuszy?”

Prowadząca: Anna Żelazowska-Kosiorek

6 listopada 10:00-14:00 – „Motywowanie wolontariuszy w praktyce”

Prowadząca: Małgorzata Tur

16 listopada 10:00-14:00 – „Jak przygotować wolontariuszy do pracy z osobami niepełnoletnimi?” 

Prowadząca: Anna Żelazowska -Kosiorek

24 listopada  godz. 10:00-14:00 „Rozwiązywanie konfliktów” cz. 2

Prowadząca: Marta Henzler


mentoring ⇒ to forma indywidualnego szkolenia skrojonego na miarę. Polega na przepracowaniu 15 godzin z doświadczonym koordynatorem – mentorem na terenie jego placówki. Jest to niepowtarzalna okazja do poznania i przećwiczenia najlepszych metod organizacji wolontariatu oraz przepracowania tego co sprawia trudność, co jest wyzwaniem przy wsparciu  doświadczonego koordynatora. Harmonogram tego procesu ustalany jest indywidualnie w porozumieniu z uczestnikiem i koordynatorem – mentorem.

Aby zgłosić się do udziału w mentoringu należy wypełnić FORMULARZ REJESTRACYJNY dostępny online lub w FORMIE PAPIEROWEJ wypełnić i przesłać na adres podany w formularzu.

Termin: wrzesień – grudzień

Gospodarzami szkoleń mentoringowych w tym roku są:

Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa

Biblioteka Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy

Fundacja Robinson Crusoe


Warszawskie Debaty Wolontariackie ⇒ seminaria, służące prezentacji tematów ważnych dla rozwoju warszawskiego wolontariatu, dyskusji nad wyzwaniami stojącymi przed wolontariatem w stolicy, rozwiązywaniem bieżących problemów

11 grudnia – Dzień Koordynatora        


wizyty studyjno-branżowe ⇒ to spotkania w siedzibie organizacji, instytucji, fundacji prowadzących wolontariat, w czasie których gospodarze opowiedzą o swoich sposobach na wolontariat, podzielą się swoim doświadczeniem. To okazja, by czerpać z ich doświadczenia i możliwość nawiązania współpracy. Każdej wizycie towarzyszy rozmowa na tematy ważne dla wolontariatu w branży, w której działa gospodarz wizyty.

12 października (poniedziałek), godz. 10:00-11:30 – Fundacja Kapucyńska im. bł Aniceta Koplińskiego, zapisy TUTAJ

30 listopada godz. 14:00 – Fundacja Habitat for Humanity


Warszawskie Spotkania z Wolontariatem (WSW) – to cykl spotkań, których głównym celem jest sieciowanie warszawskich koordynatorów wolontariatu ich wzajemne poznanie służące wymianie doświadczeń, inspirowaniu nawiązywaniu relacji. Każde ze spotkać ma swój temat przewodni i często zawiera elementy warsztatowe. Spotkania mają charakter nieformalny, a odbywają się w przyjaznych przestrzeniach warszawskich klubokawiarni.

21 września godz. 10:00 – 12:30 – „Jak integrować wolontariuszy, by zbudować efektywny i zgrany zespół?”, prowadząca: Małgorzata Tur – zapisy TUTAJ


superwizja grupowa i indywidualna ⇒ to nowa forma wsparcia organizatorów  koordynatorów wolontariatu.

Superwizja  to  forma  doskonalenia swojej pracy dla osób pracujących z ludźmi, rozwoju osobistego i pomocy w przeżywanych dylematach i problemach.

Celem superwizji jest rozwiązywanie trudności merytorycznych i emocjonalnych wynikających z wykonywanej pracy poprzez pogłębienie rozumienia problemu/dylematu, poszerzenie perspektywy możliwych działań, wymianę doświadczeń, możliwości wyrażenia swoich emocji i rozterek.

Osoby superwizujące się rozwijają swoje umiejętności, osiągać lepsze wyniki swojej pracy, działać bardziej profesjonalnie.

—————————————————–

Superwizja grupowa będzie odbywać się w grupie 8 -10 osobowej. Grupa będzie działać na zasadach zamkniętych tzn. nie będzie możliwości dołączenia do niej po rozpoczęciu spotkań.

Przewidziane są 4 spotkania superwizyjne co około 3 tygodnie.  Każde spotkanie po 1,5 godziny.

Zapraszamy koordynatorów zarówno z długim jak i krótkim stażem.

Uczestnicy spotkań grupowych będą mogli skorzystać również z indywidualnych spotkań z superwizorem.

Grupa poranna

godz. 9:30-11:00 – wtorki

TERMINY: 29.09 – 20.10 – 17.11 – 8.12

 Grupa popołudniowa:

godz. 16:00-17:30  ŚRODY

TERMINY: 30.09 – 21.10 – 18.11 – 9.12

Można zgłaszać się tradycyjnie – pobierając formularz i wysyłając wypełniony mailem FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY lub poprzez FORMULARZ ELEKTRONICZNY.


promocja dobrych praktyk

* konkurs „Pokaż się dobrej strony” W konkursie biorą udział ogłoszenia zamieszczane na portalu: www.ochotnicy.waw.pl. W każdym kwartale będą wyróżnione 3 oferty, które „spotkają się” w rocznym finale . Ogłoszenie wyników nastąpi w  grudniu 2020, w czasie gali Dnia Koordynatora.  Więcej o konkursie w zakładce KONKURSY

* konkurs „Koordynator Roku” – Konkurs dla koordynatorów wolontariatu w Warszawie. Celem konkursu jest promowanie osób, które  wzorowo organizują pracę wolontariuszy.

Nadsyłanie zgłoszeń trwa do 22 listopada 2020. Zgłoszenia do konkursu przyjmowane online w trybie ciągłym. Ogłoszenie wyników nastąpi 11 grudnia 2020, w czasie gali Dnia Koordynatora. Więcej o poprzednich edycjach konkursu w zakładce KONKURSY

Festiwal Wolontariatu czyli minikonferencja z bogactwem propozycji dla organizatorów – debata, warsztaty, konsultacje z ekspertami, prezentacja dobrych praktyk oraz wolontariat w praktyce czyli akcja wolontariacka.

18-20 czerwca – w przestrzeni wirtualnej – szczegóły znajdziesz TUTAJ

Dzień Koordynatora – nasze święto kiedy chcemy spotkać się i podziękować koordynatorom wolontariatu oraz posumowanie roku. Wydarzeniu towarzyszy debata oraz finał dwóch konkursów „Pokaż się z dobrej strony” oraz  „Koordynator Wolontariatu Roku”

11 grudnia – godz. 12.00 – czekamy na Was w przestrzeni online. Szczegóły znajdziesz TUTAJ

Poradnictwo – Poradnictwo udzielane stale w siedzibie Centrum Wolontariatu; zapisy pod nr. 22 635 27 73, 514 777 399 oraz zdalnie poprzez pocztę elektroniczną oraz formularz dostępny na stronie www.wolontariat.waw.pl/indywidualne-poradnictwo

– Punkt konsultacyjny – możliwość skorzystania z bezpośredniego wsparcia w siedzibie Centrum Wolontariatu, nieodpłatnego korzystania z sali szkoleniowej i miejsca spotkań z wolontariuszami. Zapisy przyjmujemy pod nr tel. 22 635 27 73,  514 777 399.

– Infolinia –  poradnictwo, konsultacje, informacja nt. wolontariatu w stolicy – informacje nt. wolontariatu, współpracy z wolontariuszami, wydarzeń wolontariackich w stolicy, udzielane pod nr. tel. 22 635 27 73, 514 777 399


Działanie prowadzone w ramach projektu “Wsparcie organizatorów wolontariatu” realizowanego w ramach miejskiego projektu “Ochotnicy warszawscy” integrujące działania wspierające rozwój wolontariatu w stolicy.

Koordynatorka projektu:  Elżbieta Baranowska-Pytko

Kontakt: tel./+48 22/ 635 27 73, 514 777 399, e-mail: baranowska-pytko@wolontariat.org.pl,


ZAPOZNAJ SIĘ Z INFORMACJĄ O ZGODZIE NA PRZETWARZANIE WIZERUNKU – TUTAJ